ZmianaZMIANA NIECHCIANYCH REAKCJI NA INNE ZA POMOCĄ SUBMODALNOŚCI

Submodalności to parametry Twoich zmysłów — obrazów, dźwięków, uczuć, smaku i węchu. Mózg używa ich do organizowania wszystkich Twoich doświadczeń — tak jakby wkładał je w odpowiednie szuflady z podpisami. Później, gdy do nich wracasz, zagląda tylko w określoną szufladę i automatycznie odpala emocję. Zmień szuflady, a co za tym idzie, swoje reakcje.

Tworzysz w swojej głowie obrazy. Są one różne — mogą być duże, małe, panoramiczne, kolorowe, czarno-białe, jasne, ciemne, wyraźne, z granicami lub bez, blisko Ciebie lub daleko, mogą być filmami lub slajdami, albo być trój- lub dwuwymiarowe. Te wszystkie cechy to submodalności wzrokowe.

Dźwięki i głosy wewnętrzne charakteryzować się mogą poziomem głośności, intonacją, kierunkiem, z którego dochodzą, szybkością i tempem głosów, ich liczbą, odległością od Ciebie w przestrzeni — to submodalności audio.

Uczucia mają swoje umiejscowienie, kształt, poruszają się jakoś, mają określony rozmiar i temperaturę, kolor, intensywność oddziaływania, wpływają na sposób oddychania. Te nazywamy submodalnościami kinestetycznymi.

Submodalności są zawsze indywidualne i każdy z nas organizuje doświadczenia w różny sposób. Zmieniając je, zmieniasz intensywność i charakter swoich emocji.

Wyobraź sobie coś, co uwielbiasz robić.

Teraz określ wyjściowe submodalności — jak duży jest obraz? W jakiej odległości od Ciebie? Kolorowy czy czarno-biały? Jasny czy ciemny? Z granicami określonymi czy rozmytymi? Slajd czy film? Trójwymiarowy czy dwuwymiarowy?

Gdy to zrobisz, zacznij zmieniać submodalności na inne, odczuwając zmiany kinestetyczne. Czy gdy oddalisz ten obraz od siebie, to uczucie maleje, czy się zwiększa? Co się zmienia, jak zatrzymasz film albo zrobisz go ze slajdu? Zwracaj uwagę na subtelne różnice i te submodalności, których zmiana najbardziej na Ciebie wpływa.

Zrób to samo z dialogiem wewnętrznym. Wybierz jakiś głos, który często się z Tobą komunikuje, i określ jego parametry wewnętrzne. Co się dzieje, gdy przeniesiesz go z jednej strony głowy na drugą? Gdy zacznie mówić ciszej i wolniej? Albo szybciej i z intonacją kaczora Donalda?

Wykreuj w sobie jakieś uczucie. Możesz pomyśleć o swojej pasji lub hobby i wyobrazić sobie, że tam teraz jesteś i to robisz. Gdzie pojawia się uczucie? Jaki ma kształt i kolor? Fizycznie wyjmij je ze swego ciała, obróć rękoma w powietrzu, wynicuj i włóż z powrotem tam, gdzie było. Co się zmieniło?

Zmiana reakcji niechcianych w inne jest zawsze oparta na tym samym procesie: submodalności pozytywnego obrazu, dźwięku lub uczucia nadajesz submodalnościom tego, co chcesz zmienić. Zmiana nastąpi i pozostanie na zawsze; być może powtarzając kilka razy, będziesz chciał wzmocnić proces.

ZMOTYWUJ SIĘ!

  1. Pomyśl o kontekście, gdzie chcesz mieć więcej motywacji (obraz A). Określ jego submodalności we wszystkich systemach. Możesz skorzystać z tabeli, by sobie to ułatwić.
  2. Pomyśl o czymś, do czego jesteś bardzo mocno zmotywowany (obraz B) i robisz to z łatwością i skutecznością. Określ wszystkie submodalności.
  3. Nadaj submodalności tego, do czego już jesteś zmotywowany, temu, do czego chcesz być. Niech obraz A ma więc wszystkie parametry obrazu B. Upewnij się, że między jednym a drugim doświadczeniem nie ma ani jednej różnicy. Czyli przenieś obraz A w miejsce B, jeśli jest różnica w lokalizacji. Zmień kolory A na takie, jakie ma B. Jeśli A jest slajdem, a B filmem, zrób z A film. I tak ze wszystkimi submodalnościami.
  4. Pomyśl o tym, do czego chciałeś się zmotywować — czy czujesz chęć zrobienia tego?


POLUB KOGOŚ

Proces jest taki sam jak wyżej. Tym razem wybierasz kogoś, kogo chcesz polubić, i nadajesz temu doświadczeniu submodalności tego obrazu, w którym już kogoś lubisz.

mysliArtykuł pochodzi z książki: TyMyśl. Inaczej zrobią to za Ciebie… autor: Mateusz Grzesiak

Książka ta uczy myśleć… Nauczy Cię wierzyć w siebie.
dodajdo.com

Wyslij komentarz

Twoj adres email never nie bedzie nigdzie publikowany, podajesz go tylko dla ewentualnego kontaktu administratora z Toba.

Pola wymagane sa oznaczone gwiazdka: *
*
*